Licensed to Oakland University Aquatic Center - Site License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 10/28/2017 02:26 PM
                2017 Oakland vs. Youngstown State - 10/28/2017                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oakland University-MI  'A'                             NT    1:48.99  
     1) Colwell, Katie E 19             2) Pilibosian, Mary M 21          
     3) Misiewicz, Cassie D 21          4) Abramczyk, Bethany N 20        
                  27.28       58.01 (30.73)     1:24.52 (26.51)     1:48.99 (24.47)
  2 Oakland University-MI  'B'                             NT    1:49.73  
     1) Marsh, Karlee N 18              2) McDowell, Sydney L 18          
     3) Abbasse, Kirstyn M 19           4) Shinske, Grace M 20            
                  28.33       58.55 (30.22)     1:25.33 (26.78)     1:49.73 (24.40)
  3 Oakland University-MI  'C'                             NT   x1:50.61  
     1) Hudson, Amanda L 19             2) Emaus, Katlynn J 20            
     3) de Leeuw, Arynn C 21            4) Lenhard, Denise V 18           
                  28.67       58.85 (30.18)     1:25.06 (26.21)     1:50.61 (25.55)
  4 Youngstown State University-LE  'A'                    NT    1:50.71  
     1) Leming, Jamie M 19              2) Saint Gilles, Tiphaine 20      
     3) Jurinovics, Aida 19             4) Fisher, Haley A 21             
                  28.29       59.05 (30.76)     1:25.82 (26.77)     1:50.71 (24.89)
  5 Oakland University-MI  'D'                             NT   x1:53.64  
     1) Boodt, Rachel E 19              2) Lefler, Amber A 20             
     3) Held, Maggie M 18               4) Cassidy, Elise R 19            
                  28.32       59.36 (31.04)     1:27.54 (28.18)     1:53.64 (26.10)
  6 Youngstown State University-LE  'B'                    NT    1:55.20  
     1) Laurence, Natalie E 20          2) Gonzalez, Sydney M 18          
     3) Shipp, Rachel N 21              4) Krug, Paris M 19               
                  29.88     1:02.41 (32.53)     1:29.47 (27.06)     1:55.20 (25.73)
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fischer, Alysse N         21 Oakland-MI                NT   10:34.15  
                  29.33     1:01.13 (31.80)     1:33.26 (32.13)     2:05.37 (32.11)
        2:37.98 (32.61)     3:10.27 (32.29)     3:42.66 (32.39)     4:15.24 (32.58)
        4:47.88 (32.64)     5:20.26 (32.38)     5:51.99 (31.73)     6:23.51 (31.52)
        6:55.00 (31.49)     7:26.59 (31.59)     7:57.95 (31.36)     8:29.35 (31.40)
        9:00.58 (31.23)     9:32.17 (31.59)    10:03.39 (31.22)    10:34.15 (30.76)
  2 Burgess, Hannah L         20 Oakland-MI                NT   10:40.35  
                  30.02     1:02.37 (32.35)     1:34.93 (32.56)     2:07.34 (32.41)
        2:39.63 (32.29)     3:11.87 (32.24)     3:43.86 (31.99)     4:16.18 (32.32)
        4:48.33 (32.15)     5:20.50 (32.17)     5:52.57 (32.07)     6:24.65 (32.08)
        6:56.55 (31.90)     7:28.58 (32.03)     8:00.64 (32.06)     8:33.05 (32.41)
        9:05.00 (31.95)     9:37.03 (32.03)    10:09.02 (31.99)    10:40.35 (31.33)
  3 Aranda, Madison L         22 Youngstown St-LE          NT   10:49.92  
                  30.21     1:02.49 (32.28)     1:34.98 (32.49)     2:07.60 (32.62)
        2:40.00 (32.40)     3:12.42 (32.42)     3:44.65 (32.23)     4:17.00 (32.35)
        4:49.44 (32.44)     5:22.27 (32.83)     5:54.81 (32.54)     6:27.39 (32.58)
        7:00.07 (32.68)     7:32.88 (32.81)     8:05.92 (33.04)     8:39.02 (33.10)
        9:11.71 (32.69)     9:44.62 (32.91)    10:17.65 (33.03)    10:49.92 (32.27)
  4 Stelpfug, Megan           20 Youngstown St-LE          NT   10:53.81  
                  30.15     1:02.25 (32.10)     1:34.61 (32.36)     2:07.20 (32.59)
        2:39.66 (32.46)     3:12.31 (32.65)     3:45.09 (32.78)     4:17.96 (32.87)
        4:50.94 (32.98)     5:23.95 (33.01)     5:56.56 (32.61)     6:29.38 (32.82)
        7:02.26 (32.88)     7:35.12 (32.86)     8:08.03 (32.91)     8:41.02 (32.99)
        9:14.10 (33.08)     9:47.85 (33.75)    10:21.31 (33.46)    10:53.81 (32.50)
  5 Bishop, Taylor T          20 Youngstown St-LE          NT   10:58.77  
                  29.89     1:02.30 (32.41)     1:34.92 (32.62)     2:07.62 (32.70)
        2:40.49 (32.87)     3:13.53 (33.04)     3:46.40 (32.87)     4:19.80 (33.40)
        4:53.26 (33.46)     5:26.59 (33.33)     5:59.82 (33.23)     6:33.36 (33.54)
        7:06.63 (33.27)     7:40.01 (33.38)     8:13.67 (33.66)     8:46.93 (33.26)
        9:20.19 (33.26)     9:53.65 (33.46)    10:26.89 (33.24)    10:58.77 (31.88)
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Misiewicz, Cassie D       21 Oakland-MI                NT    1:54.18  
                  27.15       56.02 (28.87)     1:25.27 (29.25)     1:54.18 (28.91)
  2 Orosz, Viktoria R         24 Youngstown St-LE          NT    1:54.56  
                  27.36       56.77 (29.41)     1:26.23 (29.46)     1:54.56 (28.33)
  3 Morren, Holly J           21 Oakland-MI                NT    1:54.74  
                  27.29       56.66 (29.37)     1:26.15 (29.49)     1:54.74 (28.59)
  4 Arnett, Arielle R         18 Oakland-MI                NT    1:59.05  
                  28.17       57.81 (29.64)     1:28.50 (30.69)     1:59.05 (30.55)
  5 Lenhard, Denise V         18 Oakland-MI                NT   x1:59.13  
                  27.85       58.07 (30.22)     1:29.02 (30.95)     1:59.13 (30.11)
  6 Hollow, Shay D            18 Youngstown St-LE          NT    2:05.30  
                  28.54       59.34 (30.80)     1:32.32 (32.98)     2:05.30 (32.98)
  7 Keller, Kat E             18 Youngstown St-LE          NT    2:09.96  
                  29.23     1:00.95 (31.72)     1:34.56 (33.61)     2:09.96 (35.40)
 
Event 4  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colwell, Katie E          19 Oakland-MI                NT      58.41  
                  28.72       58.41 (29.69)                                        
  2 Leming, Jamie M           19 Youngstown St-LE          NT      59.99  
                  29.81       59.99 (30.18)                                        
  3 Pilibosian, Mary M        21 Oakland-MI                NT    1:01.05  
                  29.51     1:01.05 (31.54)                                        
  4 Marsh, Karlee N           18 Oakland-MI                NT    1:01.11  
                  30.32     1:01.11 (30.79)                                        
  5 Laurence, Natalie E       20 Youngstown St-LE          NT    1:01.57  
                  30.23     1:01.57 (31.34)                                        
  6 Krug, Paris M             19 Youngstown St-LE          NT    1:01.88  
                  29.78     1:01.88 (32.10)                                        
  7 Cassidy, Elise R          19 Oakland-MI                NT   x1:03.60  
                  31.04     1:03.60 (32.56)                                        
 
Event 5  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emaus, Katlynn J          20 Oakland-MI                NT    1:06.70  
                  32.36     1:06.70 (34.34)                                        
  2 Saint Gilles, Tiphaine    20 Youngstown St-LE          NT    1:06.93  
                  32.03     1:06.93 (34.90)                                        
  3 Fisher, Haley A           21 Youngstown St-LE          NT    1:09.39  
                  32.88     1:09.39 (36.51)                                        
  4 Lefler, Amber A           20 Oakland-MI                NT    1:09.45  
                  32.48     1:09.45 (36.97)                                        
  5 Gonzalez, Sydney M        18 Youngstown St-LE          NT    1:09.75  
                  33.24     1:09.75 (36.51)                                        
  6 Misiewicz, Cassie D       21 Oakland-MI                NT    1:11.73  
                  33.98     1:11.73 (37.75)                                        
  7 Boodt, Rachel E           19 Oakland-MI                NT   x1:13.26  
                  34.82     1:13.26 (38.44)                                        
 
Event 6  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jurinovics, Aida          19 Youngstown St-LE          NT    2:05.41  
                  28.03     1:00.03 (32.00)     1:33.52 (33.49)     2:05.41 (31.89)
  2 Shinske, Grace M          20 Oakland-MI                NT    2:09.93  
                  28.74     1:01.55 (32.81)     1:35.64 (34.09)     2:09.93 (34.29)
  3 Held, Maggie M            18 Oakland-MI                NT    2:12.81  
                  30.12     1:04.07 (33.95)     1:38.38 (34.31)     2:12.81 (34.43)
  4 Tofil, Taylor N           20 Youngstown St-LE          NT    2:13.95  
                  29.80     1:04.10 (34.30)     1:38.95 (34.85)     2:13.95 (35.00)
  5 Shipp, Rachel N           21 Youngstown St-LE          NT    2:14.79  
                  31.13     1:05.61 (34.48)     1:40.27 (34.66)     2:14.79 (34.52)
  6 Harmon, Krissy N          20 Oakland-MI                NT    2:17.11  
                  31.08     1:05.70 (34.62)     1:41.44 (35.74)     2:17.11 (35.67)
  7 Yehle, Natalie K          19 Youngstown St-LE          NT   x2:19.38  
                  30.47     1:05.19 (34.72)     1:41.88 (36.69)     2:19.38 (37.50)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abbasse, Kirstyn M        19 Oakland-MI                NT      24.88  
  2 Abramczyk, Bethany N      20 Oakland-MI                NT      24.95  
  3 McDowell, Sydney L        18 Oakland-MI                NT      24.96  
  4 Heines, Sara J            19 Oakland-MI                NT     x24.98  
  5 Orosz, Viktoria R         24 Youngstown St-LE          NT      25.38  
  6 Aranda, Madison L         22 Youngstown St-LE          NT      25.48  
  7 Fisher, Haley A           21 Youngstown St-LE          NT      25.55  
 
Event 8  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wise, Angelique R         19 Oakland-MI                NP     224.47  
  2 Turchi, Bernie M          18 Oakland-MI                NP     218.32  
  3 Stelter, McKenzie L       21 Youngstown St-LE          NP     208.20  
  4 Stine, Sarah A            19 Oakland-MI                NP     177.92  
 -- Gwyn, Kaylee A            18 Oakland-MI                NP         DQ  
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abramczyk, Bethany N      20 Oakland-MI                NT      53.50  
                  26.18       53.50 (27.32)                                        
  2 Abbasse, Kirstyn M        19 Oakland-MI                NT      53.68  
                  26.03       53.68 (27.65)                                        
  3 Jurinovics, Aida          19 Youngstown St-LE          NT      54.31  
                  26.83       54.31 (27.48)                                        
  4 Fischer, Alysse N         21 Oakland-MI                NT      54.41  
                  26.30       54.41 (28.11)                                        
  5 Stelpfug, Megan           20 Youngstown St-LE          NT      56.55  
                  27.47       56.55 (29.08)                                        
  6 Hollow, Shay D            18 Youngstown St-LE          NT      57.25  
                  27.40       57.25 (29.85)                                        
  7 Cassidy, Elise R          19 Oakland-MI                NT     x58.67  
                  28.35       58.67 (30.32)                                        
 
Event 10  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colwell, Katie E          19 Oakland-MI                NT    2:08.11  
                  31.08     1:04.07 (32.99)     1:36.02 (31.95)     2:08.11 (32.09)
  2 Pilibosian, Mary M        21 Oakland-MI                NT    2:08.78  
                  31.20     1:04.44 (33.24)     1:37.08 (32.64)     2:08.78 (31.70)
  3 Laurence, Natalie E       20 Youngstown St-LE          NT    2:08.79  
                  30.95     1:03.00 (32.05)     1:35.82 (32.82)     2:08.79 (32.97)
  4 Harmon, Krissy N          20 Oakland-MI                NT    2:11.04  
                  31.85     1:05.44 (33.59)     1:38.76 (33.32)     2:11.04 (32.28)
  5 Hudson, Amanda L          19 Oakland-MI                NT   x2:11.75  
                  31.62     1:05.60 (33.98)     1:39.26 (33.66)     2:11.75 (32.49)
  6 Krug, Paris M             19 Youngstown St-LE          NT    2:12.25  
                  31.44     1:05.12 (33.68)     1:38.98 (33.86)     2:12.25 (33.27)
  7 Leming, Jamie M           19 Youngstown St-LE          NT    2:16.81  
                  32.36     1:06.87 (34.51)     1:41.61 (34.74)     2:16.81 (35.20)
  8 Keller, Kat E             18 Youngstown St-LE          NT   x2:19.73  
                  32.80     1:07.74 (34.94)     1:43.55 (35.81)     2:19.73 (36.18)
 
Event 11  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint Gilles, Tiphaine    20 Youngstown St-LE          NT    2:22.14  
                  32.72     1:08.82 (36.10)     1:45.60 (36.78)     2:22.14 (36.54)
  2 McDowell, Sydney L        18 Oakland-MI                NT    2:22.47  
                  32.33     1:08.74 (36.41)     1:45.53 (36.79)     2:22.47 (36.94)
  3 Lefler, Amber A           20 Oakland-MI                NT    2:31.80  
                  34.25     1:12.89 (38.64)     1:52.16 (39.27)     2:31.80 (39.64)
 
Event 12  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Held, Maggie M            18 Oakland-MI                NT    5:13.15  
                  28.57       59.27 (30.70)     1:30.47 (31.20)     2:02.08 (31.61)
        2:33.79 (31.71)     3:05.73 (31.94)     3:37.67 (31.94)     4:09.68 (32.01)
        4:41.73 (32.05)     5:13.15 (31.42)                                        
  2 Lenhard, Denise V         18 Oakland-MI                NT    5:16.32  
                  29.17     1:00.27 (31.10)     1:31.96 (31.69)     2:03.59 (31.63)
        2:35.67 (32.08)     3:07.58 (31.91)     3:39.85 (32.27)     4:12.29 (32.44)
        4:44.53 (32.24)     5:16.32 (31.79)                                        
  3 Orosz, Viktoria R         24 Youngstown St-LE          NT    5:19.51  
                  28.47       59.85 (31.38)     1:31.59 (31.74)     2:03.96 (32.37)
        2:36.47 (32.51)     3:08.76 (32.29)     3:41.68 (32.92)     4:14.46 (32.78)
        4:47.19 (32.73)     5:19.51 (32.32)                                        
  4 Bishop, Taylor T          20 Youngstown St-LE          NT    5:20.61  
                  29.29     1:01.31 (32.02)     1:33.21 (31.90)     2:05.29 (32.08)
        2:37.69 (32.40)     3:10.56 (32.87)     3:42.93 (32.37)     4:15.70 (32.77)
        4:48.43 (32.73)     5:20.61 (32.18)                                        
  5 Arnett, Arielle R         18 Oakland-MI                NT    5:22.59  
                  29.73     1:01.85 (32.12)     1:34.53 (32.68)     2:07.26 (32.73)
        2:39.99 (32.73)     3:12.69 (32.70)     3:45.49 (32.80)     4:18.03 (32.54)
        4:50.70 (32.67)     5:22.59 (31.89)                                        
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morren, Holly J           21 Oakland-MI                NT      59.26  
                  28.59       59.26 (30.67)                                        
  2 Fisher, Haley A           21 Youngstown St-LE          NT      59.51  
                  28.86       59.51 (30.65)                                        
  3 Shipp, Rachel N           21 Youngstown St-LE          NT      59.52  
                  28.29       59.52 (31.23)                                        
  4 Marsh, Karlee N           18 Oakland-MI                NT    1:01.09  
                  29.04     1:01.09 (32.05)                                        
  5 Tofil, Taylor N           20 Youngstown St-LE          NT    1:01.24  
                  29.13     1:01.24 (32.11)                                        
  6 Emaus, Katlynn J          20 Oakland-MI                NT    1:03.13  
                  29.74     1:03.13 (33.39)                                        
  7 Heines, Sara J            19 Oakland-MI                NT   x1:03.71  
                  29.58     1:03.71 (34.13)                                        
  8 Yehle, Natalie K          19 Youngstown St-LE          NT   x1:04.26  
                  30.14     1:04.26 (34.12)                                        
 
Event 14  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stelter, McKenzie L       21 Youngstown St-LE          NP     235.35  
  2 Turchi, Bernie M          18 Oakland-MI                NP     227.32  
  3 Wise, Angelique R         19 Oakland-MI                NP     225.67  
  4 Stine, Sarah A            19 Oakland-MI                NP     196.95  
 -- Gwyn, Kaylee A            18 Oakland-MI                NP         DQ  
 
Event 15  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jurinovics, Aida          19 Youngstown St-LE          NT    4:29.60  
                  28.95       59.90 (30.95)     1:34.44 (34.54)     2:08.36 (33.92)
        2:47.53 (39.17)     3:27.35 (39.82)     3:59.97 (32.62)     4:29.60 (29.63)
  2 Misiewicz, Cassie D       21 Oakland-MI                NT    4:36.37  
                  29.57     1:02.19 (32.62)     1:37.90 (35.71)     2:13.17 (35.27)
        2:53.37 (40.20)     3:33.77 (40.40)     4:05.62 (31.85)     4:36.37 (30.75)
  3 Aranda, Madison L         22 Youngstown St-LE          NT    4:48.30  
                  30.82     1:04.53 (33.71)     1:41.39 (36.86)     2:18.28 (36.89)
        3:02.07 (43.79)     3:43.60 (41.53)     4:16.17 (32.57)     4:48.30 (32.13)
  4 Shipp, Rachel N           21 Youngstown St-LE          NT    4:51.71  
                  31.18     1:06.06 (34.88)     1:44.18 (38.12)     2:20.47 (36.29)
        3:01.60 (41.13)     3:43.01 (41.41)     4:18.01 (35.00)     4:51.71 (33.70)
 -- Burgess, Hannah L         20 Oakland-MI                NT   X4:38.20  
                  30.00     1:04.01 (34.01)     1:38.98 (34.97)     2:13.35 (34.37)
        2:54.05 (40.70)     3:34.84 (40.79)     4:07.33 (32.49)     4:38.20 (30.87)
 -- Boodt, Rachel E           19 Oakland-MI                NT   X4:41.41  
                  30.55     1:05.66 (35.11)     1:39.86 (34.20)     2:14.28 (34.42)
        2:54.51 (40.23)     3:35.97 (41.46)     4:09.36 (33.39)     4:41.41 (32.05)
 -- de Leeuw, Arynn C         21 Oakland-MI                NT   X4:41.68  
                  29.72     1:03.83 (34.11)     1:41.39 (37.56)     2:17.87 (36.48)
        2:57.83 (39.96)     3:37.48 (39.65)     4:10.38 (32.90)     4:41.68 (31.30)
 
Event 16  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Youngstown State University-LE  'A'                    NT    1:41.71  
     1) Bishop, Taylor T 20             2) Krug, Paris M 19               
     3) Orosz, Viktoria R 24            4) Saint Gilles, Tiphaine 20      
                  25.07       50.77 (25.70)     1:15.63 (24.86)     1:41.71 (26.08)
  2 Youngstown State University-LE  'B'                    NT    1:44.69  
     1) Leming, Jamie M 19              2) Tofil, Taylor N 20             
     3) Hollow, Shay D 18               4) Aranda, Madison L 22           
                  25.97       53.10 (27.13)     1:19.04 (25.94)     1:44.69 (25.65)
 -- Oakland University-MI  'A'                             NT   X1:37.15  
     1) Abbasse, Kirstyn M 19           2) Heines, Sara J 19              
     3) Lefler, Amber A 20              4) Colwell, Katie E 19            
                  24.77       49.76 (24.99)     1:13.76 (24.00)     1:37.15 (23.39)
 -- Oakland University-MI  'C'                             NT   X1:39.79  
     1) Shinske, Grace M 20             2) McDowell, Sydney L 18          
     3) Marsh, Karlee N 18              4) Hudson, Amanda L 19            
                  24.84       49.73 (24.89)     1:14.41 (24.68)     1:39.79 (25.38)
 -- Oakland University-MI  'B'                             NT   X1:39.95  
     1) Abramczyk, Bethany N 20         2) Fischer, Alysse N 21           
     3) Lenhard, Denise V 18            4) Morren, Holly J 21             
                  25.38       50.60 (25.22)     1:16.31 (25.71)     1:39.95 (23.64)
 -- Oakland University-MI  'D'                             NT   X1:46.91  
     1) Harmon, Krissy N 20             2) Arnett, Arielle R 18           
     3) Cassidy, Elise R 19             4) Emaus, Katlynn J 20            
                  26.79       53.53 (26.74)     1:20.06 (26.53)     1:46.91 (26.85)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 16                    
 
  1. Oakland University                  180   2. Youngstown State University         112